Olej kokosowy – czy aż taki zdrowy?

Od kilku lat zaobserwować można olbrzymi wzrost zainteresowania konsumentów produktami mającymi rzekomo pozytywny wpływ na ciało i umysł. Produkty reklamowane jako ”naturalne”, ”bio” czy ”eko” wzbudzają wiele emocji wśród nabywców i przedstawiane są jako niezwykle korzystne dla ludzkiego organizmu. W ich ścisłej czołówce z pewnością znajduje się olej kokosowy, którego niewątpliwa popularność zdaje się nikogo już nie dziwić. A jednak, znajdują się i tacy, którzy mimo naukowych źródeł potwierdzających pozytywny wpływ oleju kokosowego na funkcjonowanie organizmu, negują korzyści, jakie wynikałyby z jego stosowania. Czy zatem niesłusznie olej kokosowy jest uważany za tak zdrowy? I jakie wątpliwości coraz częściej pojawiają się w związku z korzystaniem z tego produktu?

 

Szeroka gama korzyści

Nie sposób chyba zliczyć zalet stosowania oleju kokosowego. Wiele źródeł podaje, że jest on niezwykle cennym źródłem wartości odżywczych pielęgnujących włosy i skórę. Pomaga on w nawilżaniu komórek oraz zawiera minerały, które wspierają detoksykację organizmu. Dodatkowo produkt ten ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi i wspiera gospodarkę hormonalną organizmu. Co więcej, olej kokosowy może mieć wpływ na poprawę odporności. Zawiera on wiele kwasów i substancji bakteriobójczych, które traktowane są jako jedne z determinantów zdrowia. Olej kokosowy wpływa także na absorpcję wapnia odpowiedzialnego za dobry stan zębów i kości oraz przyspiesza gojenie się naskórka poprzez tworzenie wokół urazu swoistej warstwy ochronnej niedopuszczającej zanieczyszczeń i bakterii do dostania się w głąb rany. Naukowcy zwracają również uwagę na rolę, jaką olej kokosowy może odegrać w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania wątroby i serca, a także na korzyści płynące ze stosowania go przy masażu przy bólach głowy.

Szereg wątpliwości

Zdaję się, że zalety stosowania oleju kokosowego nie mają końca. Czy są zatem przeciwwskazania do jego stosowania? Okazuje się, że uważany za tak znakomity produkt, ma swoich przeciwników. Opublikowany przez The American Heart Association raport nie pozostawia wiele złudzeń. Jego autorzy przestrzegają, że olej kokosowy zawiera niezwykle dużo tłuszczów nasyconych, które stanowią zagrożenie dla organizmu. Naukowcy ostrzegają, że spożywanie tłuszczów nasyconych może stanowić ryzyko podwyższenia złego cholesterolu oraz powodować wiele groźnych chorób. Co więcej, niektórzy badacze twierdzą, że spożywanie oleju kokosowego jest bardziej niebezpieczne niż używanie na co dzień kalorycznych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Idealne rozwiązanie?

Jak wynika z wielu opracowań, stosowanie oleju kokosowego może nieść ze sobą niewątpliwe korzyści, ale i zagrożenia. Jak zatem ustosunkować się do tych faktów? Słusznym rozwiązaniem wydaje się to zaproponowane przez The American Heart Association: olej kokosowy warto stosować do zewnętrznej pielęgnacji ciała i włosów. Wydaje się jednak uzasadnione by wstrzymać się z jego spożywaniem, przynajmniej do czasu osiągnięcia jasności w kwestii bezpieczeństwa jego stosowania wewnętrznego. W zamian za to naukowcy proponują korzystanie z innych rodzajów tłuszczu – takich jak oliwa z oliwek i olej z awokado.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *