Narty czy snowboard?

W Polsce piękna zima zachęcająca do skorzystania z jej uroków. Postanawiasz wyjechać w góry i nie tylko podziwiać piękne widoki z hotelu ale i również skorzystać z okazji i trochę „zaszaleć na śniegu”. W tej sytuacji masz do wyboru narty lub snowboard. A więc co wybrać? Aby pomóc Ci w podjęciu tej decyzji spróbujmy określić między nimi różnice oraz ich wady i zalety.

Na sam początek trochę historii.
Czy wiesz, że jeszcze do połowy XIX wieku narty głównie odnajdywały swoje zastosowanie w transporcie? Dopiero później uznano, że mogą znaleźć one swoje zastosowanie również jako rekreacyjna i sportowa aktywność fizyczna.
Snowboarding zapoczątkował wymyślając ?snurfera? Sherman Poppen w 1965r. Dyscyplina ta jest sportem zimowym i polega na jeździe na desce snowboardowej. W związku z widowiskowością towarzyszącą tej dyscyplinie zimowej została ona w 1998r. wdrożona w program Igrzysk Olimpijskich. I od tego czasu możemy cieszyć się oglądając takie konkurencje ja slalom gigant czy half-pipe.

Podstawowa różnica.
Zwróć uwagę na zakres ruchu nóg oraz pozycję zjazdową. Przy wykorzystaniu snowboardu balans utrzymujesz całym ciałem, a więc ruchy zostają ograniczone. Jeśli lubisz jeździec na deskorolce to śmiało wybieraj snowboard. Wtedy proces nauki jazdy na snowboardzie będzie trwał krócej i przyjdzie Ci łatwiej. Jeśli zdecydujesz się na narty to musisz wiedzieć, że najmocniej zostaną obciążone kolana, natomiast ruchy już nie będą takie ograniczone w porównaniu do jazdy na snowboardzie.
Zdecydowanie więcej umiejętności, wysiłku i kondycji wymaga jazda na snowboardzie. Trzeba umieć balansować całym ciałem, zaangażować jednocześnie rożne grupy mięśni i nie ma możliwości odciążyć jednej z nóg, tak jak to jest w przypadku nart.

No dobrze, a gdybyśmy wzięli pod uwagę dzieci to od jakiego wieku mogą one brać czynny udział w być może wszej przyszłej pasji? Po pierwsze trzeba uwzględnić wiek dziecka ponieważ dla dzieci w wieku 3-4 lat zaleca się nauka jazdy na nartach, a na snowboardzie dopiero od 4 ? 5 lat. Związane jest to właśnie z nie naturalną pozycją jazdy na snowboardzie. Fajnie patrzy się jak takie małe szkraby, które ledwo co ukończyły trzy latka a już szusują na stokach za instruktorem. Mogą spokojnie pochwalić się stylem i techniką jazdy której wytrawni amatorzy jazdy na nartach tylko mogą im tylko pozazdrościć. A do tego czasami można odnieść wrażenie, że te dzieci nie boją się niczego i z uśmiechem na twarzyczkach pokonują kolejne trasy.

Kontuzje.
Przygotuj się do nauki i jazdy na nartach lub snowboardzie. Zadbaj o swoją kondycję, rozciągnięcie oraz o mięśni nóg i brzucha w pierwszej kolejności. Nawet jeśli Twoje pierwsze kroki będą pod okiem doświadczonego kolegi lub najlepszego instruktora upadki są nieuniknione. Zatem zauważ, że najczęstsze kontuzje podczas jazdy na nartach zdarzają się w obrębie kolan. Natomiast przy snowboardzie najczęściej dochodzi – do uderzeń i złamań.

Ile taka przyjemność kosztuję?
Wszytko zależy od jakości sprzętu oraz czy już masz buty, kask, kurtkę i t.p. czy dopiero zaczynasz swoją przygodę i potrzebujesz całego ekwipunku. Koszt w takim razie wyjdzie mniej więcej porównywalny. Snowboard powinien wyjść na około 500 zł taniej.

To od czego zaczniesz swoją przygodę? Narty czy jednak snowboard?

Comments

 1. Jeśli chodzi o sporty ekstremalne to snowboard jednak sprawdza się lepiej. Więcej emocji, większa adrenalina, wymagania względem organizmu też większe. Gdyby nie moja paskudna kontuzja to śmigałbym na desce jak wariat. 🙂 Pozdrawiam!

 2. W tym wszystkim to najważniejsze to wybrać to co nam się bardziej podoba.

 3. My oczywiście wolimy deski, ale i narciarze poczują się u nas jak w domu:)

 4. anon helix says:

  Najlepiej spróbować obu dyscyplin i zdecydować dopiero po jakimś czasie. Ja zaczynałam na nartach, ale teraz tylko snowboard mogę uznać za prawdziwą pasję. 🙂

 5. arcticasport says:

  Narty czy snowboard, oba sporty bardzo lubię i co roku staram się odwiedzać różne stoki narciarskie 😉 Grunt to wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Bardzo dobry artykuł, pozdrawiam !

 6. Narty-Wlochy says:

  Ja jestem zdecydowanie za nartami, czuje, że mam większą kontrolę nad moim ciałem, może jest to kwestia wyszkolenia ja jednak trzymam się wyjazdów typowo na narty 😉

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *