Lotniarstwo – poradnik dla początkujących

Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest lotniarstwo to przedstawiamy tutaj prosty przewodnik

Widziałeś to już wcześniej. Są jak latające spinacze, prawda?

Lotniarstwo to sport powietrzny, w którym wyszkoleni piloci lecą na lotni, wykorzystując jedynie wiatr aby utrzymać się w powietrzu. Nie ma tam silnika, nie używają go nawet, żeby dostać się w powietrze. Szybowiec jest w pełni sterowalny – piloci mogą lądować tam, gdzie chcą i podróżować na duże odległości. Rekord świata na odległość wynosi ponad 700 km. To forma sportu, która najbardziej upodabnia człowieka do ptaka.

Oni naprawdę tak robili?

W pierwszych dniach tego sportu – na początku lat 70. – piloci dosłownie trzymali się za belkę bazową szybowca. Sport polegał na tym, żeby polecieć tak daleko jak tylko się odważysz. Oczywiście oznaczało to bardzo krótkie loty na małych wzgórzach. Ale szybowce i sport rozwinęły się. Teraz piloci są bezpiecznie zawieszeni w uprzęży.

Jak to działa?

Pilot jest zawieszony w uprzęży pod dziewięciometrowym żaglem – skrzydłem – wykonanym z tkaniny rozciągniętej na aluminiowej lub grafitowej ramie. On lub ona może poruszać się jak wahadło pod skrzydłem trzymając się aluminiowej ramy. Kiedy pilot przesuwa się, opuszcza boki skrzydeł i zaczyna się obracać. Aby przyspieszyć, piloci przejeżdżają ciałem przez ramę a ciężar przesuwa się do przodu przez co lotnia schodzi do pozycji pochylonej. Aby zwolnić, pilot odsuwa poprzeczkę od siebie, a nos skrzydła podnosi się lekko i szybowiec zwalnia.

Wygląda zgrabnie w powietrzu, ale trochę ciężko na ziemi. Jak się startuje?

Pieszo, biegnąc twarzą do wiatru w dół zbocza, aż uniesie się w powietrzu. Tam, gdzie nie ma wzniesień do startu z lotni, można je holować za pojazdem, wciągarką lub łodzią, zanim pilot zwolni się na pożądanej wysokości.

Czy są ciężkie?

Od 26 kg do 35 kg. O wadze dużej przepakowanej walizki.

Więc jak to lata?

Kształt skrzydła tworzy podnośnik. Tak jak papierowy samolot wystrzeliwany ręki, kiedy lotnia wystartuje zaczyna bezpiecznie szybować w dół zbocza.

Co jeśli trafią w dziurę powietrzną?

To się nie wydarzy. „Dziura powietrzna” oznacza nagłą szczelinę w powietrzu – to niemożliwe. To, co ludzie mają na myśli mówiąc o dziurach powietrznych, to zawirowania w powietrzu. Tak się dzieje przez cały czas. Ale dobrą sztuczką do latania na lotni jest zrozumienie pogody i nie latanie tam, gdzie jest za dużo turbulencji. To jest jak żeglarstwo – nie opuszczasz portu, gdy przewidywana jest burza. Nie latasz w turbulencji. Nawet jeśli to zrobisz, szybowiec nie zapadnie się ani nie spadnie z nieba – pilot będzie miał wyboistą jazdę, dopóki nie osiągnie gładszego powietrza lub lądowania.

Jak pozostają w powietrzu i pokonują duże odległości?

Aby szybować, piloci muszą znaleźć powietrze wznoszące. Robią to na dwa sposoby: dynamiczne podnoszenie i podnoszenie termiczne. Dynamiczny podnośnik jest powodowany przez wiatr wznoszący się, gdy uderza w zbocze. Czy widziałeś ptaki unoszące się nad urwiskiem w wietrzny dzień? To dynamiczne wznoszenie.

A podnoszenie termiczne?

Jest spowodowane słońcem ogrzewającym ziemię. Kiedy skrawek ziemi – powiedzmy skalisty stok – staje się wystarczająco gorący, zaczyna podgrzewać powietrze nad nim. Gorące powietrze unosi się. Sposobem do pokonania dystansu jest znalezienie warunków termicznych, wykorzystanie ich tak bardzo, jak to tylko możliwe, a następnie znalezienie innego.

Jak oni to robią?

To trudna sprawa. Doświadczenie, ocena sytuacji, umiejętności i trochę szczęścia odegrają swoją rolę. W zawodach, w których rywalizują najlepsi piloci na świecie, mamy duże doświadczenie, więc piloci latają na duże odległości i szybko pokonują dystans.

Dlaczego latają w kółko?

To się nazywa thermalling. W ten sposób piloci pozostają w podnoszonym powietrzu. Skupiska gorącego powietrza mogą być małe, a latanie w kółko to najskuteczniejszy sposób pozostania w nim.

Jak wyglądają zawody szybowcowe?

Zazwyczaj odbywają się one przez tydzień lub dwa. Każdego dnia zostaje ustawione zadanie. Zależy to od pogody, ale „dobrym” zadaniem będzie latanie po torze o długości 100 km lub więcej, przechodząc przez kilka punktów kontrolnych. Najszybszy pilot, który dotrze do końcowego punktu kontrolnego wygrywa ten dzień. Wygraj wystarczająco dużo poszczególnych dni i wygrywasz konkurs. Zawody drużynowe odbywają się równolegle z poszczególnymi zawodami. Typowym zadaniem pilotów będzie startowanie o 11 rano i lądowanie o 17:00 – do 6 godzin w powietrzu. To jest ciężka praca.

Jeśli jesteś tam przez sześć godzin, jak … no wiesz?

Piloci mogą jeść, pić i robić zdjęcia dość łatwo w powietrzu. W dawnych czasach jedna lub dwie osoby nawet skręcały papierosy. Ale ulżenie sobie jest trudne. Niektórzy piloci używają rurki, którą przyklejają do nóg i do buta, inni rozpinają się w powietrzu i … cóż. Inni, w tym większość kobiet, po prostu muszą się trzymać, chociaż istnieją sposoby, w tym pieluchy dla dorosłych. Zdarza się, że podczas lądowań piloci muszą się spieszyć, aby wydostać się z uprzęży i pobiec za drzewo.

Muszę zapytać, czy to niebezpieczne?

To sport przygodowy, a nie ekstremalny. Więc tak, istnieje element niebezpieczeństwa i niestety zdarzają się wypadki. Wypadki zdarzają się głównie podczas startu i lądowania. Bardzo rzadko ludzie „spadają z nieba” bez powodu. Dobry trening, doświadczenie i latanie w granicach Twoich umiejętności, wszystko to pomagają zmniejszyć liczbę wypadków. Niektórzy z pilotów biorących udział w konkursach latali bezpiecznie przez 30 lat lub dłużej. Niestety, kiedy zdarzają się wypadki, mają one tendencję do poważnych problemów. To jest natura tego sportu i wszyscy piloci wiedzą o tym i akceptują związane z tym ryzyko.

Brzmi poważnie

Tak jest. To poważny sport. Zainteresowani piloci są oddani i ciężko pracują. Niektórzy wkładają wszystko, co mają, w latanie zawodowe, wydają wszystkie swoje oszczędności, żyją po prostu i pracują, żeby latać. Większość pilotów turniejowych wyda więcej na podróże do zawodów, niż kiedykolwiek zarobią ze sportu w ramach sponsoringu lub nagrody pieniężnej. Są więc sportowcami w najprawdziwszym sensie – robiąc to, bo je kochają, a osobiste nagrody są tak ważne.

Opowiedz mi o nagrodach

Kiedy lecisz kilka tysięcy metrów nad górami, schowany w pobliżu podstawy chmury, z przyjaciółmi w pobliżu, a niesamowita sceneria przedstawiona przed tobą jest wyjątkowa. Kiedy całą zimę czytasz książki o lataniu, a potem wcielasz te teorie w życie pierwszego dnia sezonu wiosennego i wszystko klika na swoje miejsce, to świetne uczucie. Kiedy lecisz na rywalizację z rywalami, którzy są naprawdę Twoimi najlepszymi przyjaciółmi i wszyscy obracacie się w tej samej dziedzinie, to jest niesamowite. Kiedy siedzisz nocą przy ognisku i żonglujesz opowieściami z chmur, czujesz się wspaniale.

Ok, to jak się tego nauczyć?

Najlepszym sposobem będzie skorzystanie z usług zawodowca, który nauczy Cię jak bezpiecznie latać. Sprawdź trenerów dostępnych na http://likeactive.com/lotniarstwo

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *