Jak wytrwać w postanowieniu?

5 rad na utrzymanie motywacji i samodyscypliny

Początek nowego roku to czas planowania, określania swoich celów, a także podejmowania wyzwań. Chce nam się wiele i czujemy, że możemy wszystkiemu sprostać jeśli tylko utrzymamy tę wspaniałą motywację, jednak często gdzieś po drodze zdarza nam się ją stracić. Jeśli co roku planujesz coraz to większe zmiany i podejmujesz coraz bardziej ambitne postanowienia, ale nie wiele z tego wychodzi, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie. Znamy kilka sposobów, które naprawdę mogą Ci pomóc utrzymać dyscyplinę w swoich treningach czy w kwestii diety i realizować swoje cele.

1. Konkretnie określ realny cel.
Nigdy nie zrealizujesz celu, jeśli nie określisz go najpierw precyzyjnie. Wszystko do czego dążymy trzeba najpierw nazwać. Dlatego najlepiej najpierw wyobrazić sobie swoją na przykład wymarzoną sylwetkę, dowiedzieć się czego tak naprawdę chcemy i? napisać to na kartce. Np. Schudnę 10 kilogramów do czerwca, zbuduję wysportowaną sylwetkę (+ zdjęcie osoby z taką figurą jaką chcielibyśmy mieć). Takie zapisy działają naprawdę bardzo skutecznie, bo po każdym treningu i po każdym tygodniu diety przypominasz sobie do czego konkretnie dążysz i ile drogi masz przed sobą.

2. Zdeklaruj się publicznie.
Trzymanie diety lub zmiany trybu życia w tajemnicy nigdy nie przynosi dobrych efektów. Prędzej czy później dasz się skusić na słodycze, piwo zamiast treningu itd. Nie chodzi o to, by całkowicie rezygnować z życia towarzyskiego, ale o to by utrzymać zdrowy balans i trzymać się kilku zasad. Jeśli powiesz swoim bliskim o tym jaki jest twój cel i w jaki sposób będziesz go realizować z pewnością to zrozumieją i będą Cię wspierać, co daje dodatkową motywację.
Poza tym, głupio będzie Ci zrezygnować z diety czy treningów, skoro wszyscy już wiedzą. To może prosta zasada, ale ważne że działa!

3. Rozpisz plan treningowy oraz dietę.
Dokładny plan to połowa sukcesu! Dobre przygotowanie zaoszczędzi Ci czasu na organizacje treningów oraz posiłków na co dzień. Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę na ten temat możesz oczywiście zrobić to samemu, jeśli nie ? warto skorzystać z pomocy profesjonalisty: trenera personalnego i dietetyka. Często dobrym pomysłem, zwłaszcza na samym początku drogi jest kilka zajęć z trenerem, dzięki temu uczysz się w jaki sposób ćwiczyć, jak zwiększać obciążenie i na co najlepiej reaguje twój organizm. Z pewnością zaprocentuje to w późniejszych treningach.

4. Bierz udział w treningach grupowych.
Samotne ćwiczenia są dobre, ale nie dla każdego i nie zawsze. Z czasem może zacząć nas to nieco nudzić. Wówczas warto jest znaleźć sobie kompana do treningów lub zapisać się na ćiwczenia grupowe, choćby aerobic, aqua aerobic czy spinning. Wspólny wysiłek i odrobina rywalizacji to doskonała motywacja. Poza tym, warto jest od czasu do czasu urozmaicać treningi, podejmować nowe wyzwania i uczyć się nowych dyscyplin sportu. To pomaga uniknąć znudzenia i wzmaga samozadowolenie.

5. Dokumentuj postępy i celebruj małe sukcesy.
Nic tak nie motywuje jak świadomość własnych postępów. Dlatego rób zdjęcia po treningach, mierz swoje ciało (można się oczywiście ważyć, ale zdecydowania bardziej zalecane jest mierzenie).

Warto porównywać swoje zdjęcia i wymiary z różnych okresów ćwiczeń i świętować małe sukcesy, może być to spadek wagi, zwiększenie obciążenia na siłowni, przebiegnięcie rekordowo długiej trasy w czasie porannego joggingu. Ważne, by czuć że nasze starania nie idą na marne i cieszyć się z tego, ale nie zwalniać tempa. Wtedy z pewnością zrealizujemy swój cel.

Like Active
Like it: Live it

Komentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *