Jak ćwiczyć na siłowni

Zastanawialiście się kiedyś, co możecie zrobić, aby trening był bardziej efektywny?
Przedstawię najczęstsze błędy jakie zaobserwowałem podczas pracy 😉

Rozgrzewka przed treningiem

1) Brak rozgrzewki. Rozgrzewka przed treningiem jest konieczna, przygotowuje nasze ciało do podjęcia wysiłku fizycznego i zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.

Przerwy między seriami

2) Za długie przerwy między ćwiczeniami lub seriami. W treningu rekreacyjnym, gdzie nie jesteśmy nastawieni na budowanie siły – tzw. trening siłowy, pilnowanie czasu (przerw) pomiędzy seriami bądź ćwiczeniami ma znaczący wpływ na jego efektywność. Za długi odpoczynek powoduje także „wystygnięcie” organizmu a to zwiększa ryzyko kontuzji.

Jak ćwiczyć

3) Zła technika wykonywania ćwiczeń. Niestety większość ludzi uczęszczających do klubów fitness źle wykonuje ćwiczenia, czego następstwem jest brak oczekiwanych rezultatów oraz narażanie ciała na poważne urazy. Doprowadza to również do tego, że wiele osób traci motywację i rezygnuje z podejmowania dalszych działań – jeśli nie wiecie bądź nie jesteście pewni czy wykonujecie poprawnie dane ćwiczenie zapytajcie trenera na siłowni, nic nie tracicie a możecie jedynie zyskać.

Plan treningowy

4) Brak zmiany planu treningowego i monitorowania postępów. Nasze mięśnie mają to do siebie,  że szybko potrafią się zaadaptować do danego ćwiczenia, dlatego pamiętajcie by zmieniać swój plan treningowy trochę częściej niż raz na pół roku . Optymalnym było by wprowadzanie zmian co 4-6 tygodni.  Ważną kwestią jest również zapisywanie swoich obciążeń, daje wam to możliwość monitorowania własnych postępów oraz motywację do rozwoju. Każdy zaczyna małymi krokami, ale nic nie daje takiej satysfakcji jak świadomość progresu, który się zrobiło – zwłaszcza, kiedy potwierdzenie tego masz czarno na białym.

Trening Cardio

5) Tylko Cardio aby schudnąć. Jest to mit, który dawno został obalony. Niestety wciąż wiele osób ma obawy co do połączenia treningu cardio z treningiem siłowym. Nie bójcie się „żelastwa” ono pomoże wam w dążeniu do wymarzonej sylwetki. Połączenie tych dwóch treningów nie powoduje, że ciało zmienia się w górę mięśni, lecz bardzo przyczynia się do szybszej redukcji tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zadbanie o odpowiednią dietę sprawi, że będzie dużo łatwiej o smukłą sylwetkę z jędrnymi pośladkami i ładnie wysmuklonymi udami – czyli o to, na czym najbardziej zależy naszym Drogim Paniom.

Odnowa biologiczna

6) Brak odnowy biologicznej. Bardzo częsty błąd, jeśli zależy nam na zwiększeniu efektów treningu. Jednym z ważnych czynników, wpływających na tzw. progres oprócz diety i samego treningu, jest odnowa biologiczna. Co się kryję pod tym hasłem? Nic innego jak: odpowiednia ilość snu oraz zabiegi odnawiające i regenerujące nasze ciało takie jak: sauna, masaże,
schładzanie ciała itp.

Stretching

7) Brak rozciągania. To kolejny często występujący błąd. Streching ma bardzo doby wpływ na nasze mięśnie i lepsze ukrwienie organizmu, co wspomaga regenerację. Gdy rozciągamy nasze ciało mięśnie stają się bardziej elastyczne a co za tym idzie sprawniejsze. 🙂 Pamiętajcie jednak, że rozciąganie wykonujemy PO treningu. Rozciąganie, jak wspomniałem wyżej, uelastycznia mięśnie, co je osłabia i sprawia, że nie są one tak „zwarte i gotowe” do wykonywania treningu. Streching przed treningiem zwiększa ryzyko urazów.
Mam nadzieję, że znaleźliście tu kilka przydatnych informacji. Jeśli czegoś nie stosowaliście – spróbujcie, jeśli zaś popełnialiście, któryś z błędów to warto go skorygować.

Udanych treningów 🙂 !!!

Zapraszam do zadawania pytań.

Kontakt do mnie:
https://likeactive.com/trener-tomasz-kleszcz
https://www.facebook.com/trener.kleszcz
https://www.instagram.com/tommfitgym/

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *