Co i jak jeść w święta, by nie żałować?

6 porad, dzięki którym nie przytyjesz i będziesz się świetnie bawić w czasie Świąt (bez poczucia winy)

Święta Bożego Narodzenia to taki czas, kiedy przestajemy liczyć kalorie, nie pilnujemy diety i robimy sobie przerwę od treningów? i bardzo dobrze! Każdy potrzebuje odpoczynku, czasu spędzonego w gronie najbliższych przy stole zastawionym tradycyjnymi potrawami.
Mimo to warto trzymać się kilku małych zasad, by potem nie żałować, nie odpokutować świątecznego ?obżarstwa? problemami gastrycznymi czy dodatkowymi kilogramami, które zrzuca się przecież znacznie trudniej niż przybiera.

  1. Jedz powoli.

Wszyscy wiemy, że tempo spożywania posiłków ma duże znaczenie. Jedząc wolniej i spokojnie najesz się mniejszą ilością. W Święta ma to dodatkowe znaczenie! Mama, ciocia, czy babcia nie nakryje cię na trzymaniu pustego talerza! Oczywiście nie przesadzajmy z tym wolnym tempem, przecież trzeba spróbować każdej potrawy.

  1. Uważaj na sól.

Jeżeli samemu przygotowujesz świąteczne dania, zastąp sól ziołami i ulubionymi przyprawami. Będą smakować nawet lepiej, nie wspominając o aspekcie zdrowotnym. W czasie jedzenia potraw przyrządzanych przez inne osoby również staraj się nie dosalać nic dodatkowo.

  1. Pij dużo herbat ziołowych i wody.

Pomoże to uchronić Cię przed problemami żołądkowymi. Warto wodą, naturalnymi sokami czy herbatą zastąpić gazowane napoje, choć już trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez świątecznej Coca Coli na stole. Jednak jeśli nie jest to dla Ciebie zbyt duże wyrzeczenie, to nie ma sensu serwować sobie tak potężnej dodatkowej porcji cukru.

  1. Jeśli próbujesz wszystkich potraw, nakładaj sobie mniejsze porcje.

Wszyscy znamy to uczucie gdy zjedliśmy już rybę, barszcz z uszkami i pierogi, a właśnie wchodzi makowiec! Na ogół w zwyczajne dni nie jadamy 12 potraw w ciągu 3 godzin? ale w Wigilię przecież obowiązują inne zasady. Jasne, że obowiązują, ale nasz żołądek nie do końca to rozumie i może się trochę pogubić ? Dlatego warto oczywiście spróbować każdej potrawy, ale w mniejszej ilości niż gdyby był to nasz jedyny posiłek tego wieczora.

  1. Po słodycze sięgaj z rozwagą.

Nie wyobrażamy sobie Świąt bez makowca, choinkowych pierników czy czekoladowego Mikołaja? to już tradycja i nie ma sensu z niej rezygnować. Grunt to do wszystkiego podchodzić z umiarem. Dlatego jeśli robisz ciasto, może w tym roku nie polewaj go lukrem i tak z pewnością będzie słodkie i pyszne.

  1. Nie obwiniaj się

Nie stawaj na wagę, nie licz kalorii i nie opowiadaj wszystkim jak bardzo przytyjesz! Po prostu ciesz się Świętami, wykorzystaj ten czas na odpoczynek, rozmowę i spędzanie miłego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Te proste zasady mają Ci tylko pomóc czerpać ze Świąt jeszcze więcej przyjemności.

Like Active
Like it: Live it

Komentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *